Bitcoin – waluta XXI wieku

Bitcoin to kryptowaluta, czyli forma elektronicznej gotówki. Jest to zdecentralizowana waluta cyfrowa bez banku centralnego lub pojedynczego administratora, która może być przesyłana od użytkownika do użytkownika w sieci peer-to-peer Bitcoin bez potrzeby korzystania z pośredników. Transakcje są weryfikowane przez węzły sieci za pomocą kryptografii i zapisywane w publicznej księdze rozproszonej zwanej blockchain. Bitcoin jest wyjątkowy, ponieważ istnieje ich skończona liczba: 21 milionów.

Bitcoiny są tworzone jako nagroda za proces znany jako wydobycie. Mogą być wymieniane na inne waluty, produkty i usługi. W lutym 2015 roku ponad 100 000 handlowców i sprzedawców akceptowało bitcoiny jako formę płatności.

Bitcoin jest pseudo-anonimowy, co oznacza, że środki nie są powiązane z rzeczywistymi podmiotami, ale raczej z adresami bitcoinów. Właściciele adresów bitcoinów nie są jednoznacznie identyfikowani, ale wszystkie transakcje na blockchainie są publiczne. Ponadto każdy może przetwarzać transakcje, wykorzystując moc obliczeniową wyspecjalizowanego sprzętu i zarabiać za tę usługę wynagrodzenie w bitcoinach.

Jak wydobywać bitcoiny?

Wydobywanie Bitcoinów to proces dodawania zapisów transakcji do publicznej księgi przeszłych transakcji Bitcoina, czyli blockchain. Ta księga przeszłych transakcji jest nazywana łańcuchem bloków. Łańcuch bloków służy do potwierdzania reszcie sieci, że transakcje miały miejsce. Węzły Bitcoin używają łańcucha bloków do odróżnienia legalnych transakcji Bitcoin od prób ponownego wydania monet, które zostały już wydane gdzie indziej.

Wydobywanie jest celowo zaprojektowane tak, aby wymagało dużych zasobów i było trudne, tak aby liczba bloków znajdowanych każdego dnia przez górników była stała. Poszczególne bloki muszą zawierać dowód pracy, aby mogły zostać uznane za ważne. Ten dowód pracy jest weryfikowany przez inne węzły Bitcoina za każdym razem, gdy otrzymują blok. Bitcoin używa funkcji hashującej zwanej proof-of-work (dowód za pracę).

Głównym celem górnictwa jest umożliwienie węzłom Bitcoin osiągnięcia bezpiecznego, odpornego na manipulacje konsensusu. Górnictwo jest również mechanizmem używanym do wprowadzania bitcoinów do systemu. Górnicy otrzymują opłaty za transakcje oraz dopłatę do nowo utworzonych monet, zwaną nagrodą blokową. Służy to zarówno rozpowszechnianiu nowych monet w sposób zdecentralizowany, jak i motywowaniu ludzi do zapewnienia bezpieczeństwa systemu.

Wydobycie Bitcoina jest tak nazywane, ponieważ przypomina wydobycie innych towarów: wymaga wysiłku i powoli emituje nową walutę w tempie, które przypomina szybkość, w jakim towary takie jak złoto są wydobywane z ziemi.

Kto stworzył bitcoina?

Tożsamość osoby lub osób, które stworzyły bitcoina, nie jest znana. Satoshi Nakamoto to nazwisko nieznanej osoby lub osób, które zaprojektowały oryginalny protokół bitcoin w 2008 roku i udostępniły oprogramowanie, które go implementuje w 2009 roku. Tożsamość Nakamoto pozostaje nieznana.

W październiku 2008 roku Nakamoto opublikował na liście dyskusyjnej poświęconej kryptografii pod adresem metzdowd.com artykuł opisujący protokół bitcoin. Nakamoto zaimplementował oprogramowanie bitcoin jako kod open source i udostępnił je w styczniu 2009 roku.

Zaangażowanie Nakamoto w bitcoina nie wydaje się wykraczać poza jego początkową rolę w tworzeniu protokołu. Udostępnił on publicznie cały swój kod bez ograniczeń wynikających z praw autorskich i nie korespondował z nikim od 2011 roku.

Pojawiło się wiele spekulacji na temat tożsamości Satoshiego Nakamoto. Wśród kandydatów wymieniano Wei Dai, Hala Finneya, Elona Muska i Nicka Szabo.